Пропозиції?

         З ініціативи та підтримки капелана (адміністратора) української капеланії (парохії) Благовіщення Пречистої Діви Марії отця Івана Липки у Мадриді пройшли великопісні реколекції у рамках Року віри для катехитів і вчителів українських суботніх шкіл іспанської столиці та її околиць.

         Щоби дати духовні науки та розважання для педагогів упродовж трьох днів з 5 по 7 квітня, з України прибули шановані гості – заступник голови Патріаршої Катехитичної комісії, директор Катехитично-педагогічного інституту УКУ сестра Луїза (Цюпа), голова Комісії УГКЦ у справах освіти та виховання сестра Христофора (Буштин), заступник директора КПІ УКУ отець Тарас Барщевський, координатор катехитичних програм по праці з підлітками та молоддю КПІ УКУ Назар Дуда.

         Розпочав реколекції Апостольський візитатор для українських греко-католиків Італії та Іспанії владика Діонісій, з благословення котрого відбувався цей захід, звернувшись до присутніх зі вступним словом, і надалі супроводжуючи усі заходи вступними науками та молитвами.

         Мету приїзду цього разу, а навідуються вони сюди не вперше, чітко визначили сестри-служебниці. Вони ж підвели і певні підсумки реколекцій.

         Сестра Луїза: – Це є продовження нашої праці, тобто катехитичного служіння, яке започатковано раніше. Вже добрих шість років ми опікуємося дітьми, катехитами в Мадриді, Алкалі де Енарес. Організуємо літні табори для наших дітей, які не виїжджають в Україну, а залишаються тут. Отже, це – наша місія: навчання і виховання у вірі наших дітей і молоді.

         Очевидно, започаткувавши таку працю, розуміємо що це не може бути щось одноразове. Це є певна програма, певна тяглість, щоб допомогти, в першій мірі, тим катехитам, які відповідають за релігійне навчання та виховання дітей, молоді в парафіях. А я не побоюся сказати, що треба катехизувати і дорослих. Саме це є сьогодні пріоритетом нашої Церкви. В рамках цього був виданий Катехизм УГКЦ «Христос – наша Пасха». Він ще, на жаль, не дійшов до кожної української родини: і в Україні, і на поселеннях. Тому наша праця повинна бути постійною, довготривалою…

         Цього разу особливий наголос було зроблено на духовній обнові учителів суботніх шкіл. Очевидно, ми визначили три освітні заклади, де педагоги мали нагоду духовно відновитися, послухати духовні науки, які провадив отець Тарас Барщевський…

         І це були, справді, благословенні дні, коли ми могли зустрітися з тими, кому батьки довіряють навчати й виховувати свій скарб – своїх дітей. Це – надзвичайно важлива справа  в рамках стратегії нашої Церкви «Жива парафія», над якою ми працюємо. Де Слово Боже і катехизація соять на першому місці. Це – основа нашого життя, нашого формування, парафіяльного та родинного життя. І, не побоюся сказати, суспільства в цілому.

         Тому ми сюди приїхали, щоб приділити увагу вчителям і катехитам. Рівно ж, як ніколи не залишимо і нашої молоді. Кожний раз, коли приїжджаємо, особливу увагу приділяємо старшим підліткам, тобто учням 10-11 класів. І цього разу ми мали дві групи у школі «Дивосвіт» в Алькорконі та в мадридській школі «Доброї вісті» при парафії Благовіщення Пречистої Діви Марії, з якими ми опрацьовували  тему віри, оскільки цей рік визначений нашою Церквою саме як Рік віри…

         Сестра Христофора: – …Основна принципова місія – це, знову ж таки, заохочувати наших учителів, щоб у цих школах завжди були присутні християнські цінності. Щоб наш народ почувався гідно серед інших народів. У розмовах, які я вела з учителями та батьками під час зустрічей, звертала увагу на потребу та важливість  християнського виховання. Очевидно, поки що ми говорили про суть цього виховання, про те, чому нам треба виховувати дітей по-християнськи, що воно дає…

         Додамо, що основний реколектант отець Тарас Барщевський провів серію духовних роздумів на тему віри, базуючись на біблійних розповідях та постатях Євангелії від Івана, а саме: покликаннях перших учнів, зустрічі самарянки з Ісусом, родині Лазаря, темі Благовіщення та «Величанні» Пресвятої Богородиці.

         Сестра Христофора під час зустрічі з вчителями, батьками та парафіянами заторкнула тему важливості християнського виховання через освітні інституції та заохотила батьків брати  активну участь  у роботі шкіл. 

         У духовних вправах взяло участь  понад сорок катехитів та вчителів українських шкіл Мадрида, Алкали, Алькоркона. Сестра Луїза та Назар Дуда зустрілися також з підлітками, катехитами, вчителями та батьками. Понад сто підлітків взяло активну участь у  катехизі на тему віри.

         За численної участі батьків і дітей зі школи «Дивосвіт» міста Алькаркона відбулася зустріч з сестрою Луїзою та Назаром Дудою, яку зорганізувала директор цього навчального закладу Оксана Горін. Директор КПІ УКУ, звертаючись до присутніх, наголосила на важливості катехизації у християнському вихованні, зокрема у рамках роботи літніх таборів. Методику та стратегію літніх таборів на 2013 рік у столичних околицях представив Назар Дуда.

         Усі зустрічі відзначались теплою атмосферою та бажанням плідної співпраці. Як відзначили гості: потенціал тутешньої української громади – надзвичайно сильний. Лише у провінції Мадрид налічується понад вісімсот українських  дітей. Відповідно, є велика потреба в активній опіці з боку Церкви.

Foto-1-P80

Foto-2-P80

Foto-3-P80

Foto-4-P80
Сестра Луїза Цюпа

Foto-5-P80
Сестра Христофора Буштин (справа)

Foto-6-P80
Отець Тарас Барщевський (на передньому плані)

Foto-7-P80

         Короткі біографічні довідки реколектантів

           

         Сестра-служебниця Луїза (Цюпа) народилася в Бразилії 28 липня 1954 року. Хоча коріння її родини знаходиться у Великих Мостах, що в Сокальському районі на Львівщині.

         Ось що вона розповідає про себе: «Коли Церква вийшла з підпілля, Блаженніший патріарх Мирослав Іван кардинал Любачівський запросив мене зайнятися справою катехизації. Приїхала на два місяці. І з двох місяців – це вже 22 роки. Очевидно, за благословенням моїх настоятелів і Блаженнішого продовжую цю працю.

         До монастиря сестер Непорочної Діви Марії вступила 1970 року. В 1973 році прийняла перші обіти, в 1978 – вічні. За фахом я педагог. Спочатку в Бразилії здобула фах вчителя початкових класів. Відтак поступила на філологічний факультет, який не завершила, оскільки мене покликали на служіння до Риму. Від 1981 року була там. Здобула богословську освіту, захистила докторську з богословія. Зараз працюю директором Катехитично-педагогічного інституту Українського католицького університету. Працюю з соціальними педагогами, відповідаю за літню практику. І приїжджаю до Іспанії помагати нашим дітям».

           

         Сестра-служебниця Христофора (Буштин) народилася в селі Нижнє Висоцьке Турківського району Львівської області в багатодітній сім’ї. «Я є п’ятою дитиною в цій родині, – ділиться сестра-монахиня. – Мої батьки – надзвичайно віруючі люди. Ще коли мама й тато були дітьми, то відвідували садочок, який вели в нашому селі сестри-василіянки. Вони потім і в нас з дитинства плекали віру.

         Згодом навчалася в Дрогобицькому обласному профільному ліцеї при педагогічному інституті. Після завершення якого вступила до згромадження сестер-служебниць. Працювала в Києві, Жовкві. Навчалася в УКУ на катехитичній спеціалізації. Потім навчання в Римі в салезіянському університеті за напрямком «Педагогіка школи і професійної освіти». Після повернення працювала в Коломиї. Тепер працюю в УКУ на кафедрі загальної та соціальної педагогіки. І півтора року як очолюю комісію УГКЦ у справах освіти та виховання.

         Надзвичайно люблю цей напрямок діяльності. Звичайно, бачу непочатий край роботи. Мені б хотілося, щоби священики і вчителі знайшли точки дотику задля добра дітей. Щоб наші діти цілісно виховувалися. Щоб не лише їхній розум, а щоб їхня віра кріпилася, щоб була твердою. Щоб ми в цьому житті могли мати правильні орієнтири».

 

         Отець Тарас Барщевський народився 11 червня 1969 року в місті Баня Лука, що в Боснії і Герцеговині. Закінчив філософський і теологічний факультети Папського Григоріанського університету. Захистив дисертації на факультеті наукового богослів’я Папського біблійного інституту та теологічному факультеті Папського салезіянського університету.

         Викладацька діяльність: філософсько-богословський факультет Українського католицького університету; Катехитично-педагогічний інститут УКУ (Львів, Донецьк, Київ, ВБШ); Філософсько-богословський інститут отців-василіян (Брюховичі); Університет святого Павла в Оттаві (Канада); Семінарія отців-редемптористів; Інститут екуменічних студій Українського католицького університету; постійна формація духовенства Львівської Архієпархії.

         Адміністративна діяльність: заступник директора Катехитично-педагогічного інституту; координатор Вечірньої богословської школи; помічник духівника Львівської духовної семінарії Святого Духа (2006-2007); виконуючий обов'язки завідуючого кафедрою богослов'я (лютий-серпень 2009); участь у громадській раді при Міністерстві освіти України; член редколегії першого випуску Наукових записок УКУ; член вченої ради УКУ (2006-2008; 2008-2010).

         Церковна діяльність: постійний член експертів богословського відділу Патріаршої курії УГКЦ; член правління Українського біблійного товариства від УГКЦ (2001-2011); член Літургійної ради; член фонду біблійного апостоляту УГКЦ; член УБНТ; відповідальний за біблійний апостолят в УГКЦ; секретар комітету по написанню Катехизму УГКЦ «Христос – наша Пасха».

 

Любомир КАЛИНЕЦЬ.

Які особи в гості до нас! / «ДЕСАНТ» УКРАЇНСЬКОГО КАТОЛИЦЬКОГО УНІВЕРСИТЕТУ В МАДРИДІ