Пропозиції?

Сьогодні, 9 березня, Україна відзначає 203-й день народження поета, письменника, художника, громадського та політичного діяча, який є національним героєм і символом України, Тараса Григоровича Шевченка.

Попри час, Шевченко не віддаляється, не бронзовіє. Він – апостол правди – живий! У чому криється цей феномен, ця дивна незбагненність? У живому щирому слові Тараса, що іноді бринить як струна, а іноді подібне до гострого важкого меча, повідомляє Укрінформ.

«Без Нього… хто знає, що було б з нами!», – зауважує Богдан Лепкий.

«Кобзар» для українців те саме, що й Біблія. Його загортали у вишитий рушник і зберігали біля образів як святиню. По ньому український селянин, водячи зашкарублим, покрученим від важкої праці пальцем, вчився читати. Вуста старанно шепотіли заповітні прості рядки, а розум осявала істина – «Борітеся – поборете!». Його вчили напам’ять.

Політв’язні царату, дисиденти, шістдесятники. Шевченко був з кожним українцем у тюрмах, таборах і на засланні; на чужині, в еміграції. Був на Майдані і в окопах війн, в руїні Донецького аеропорту з нескореними кіборгами і з кожним українцем, що залишився на окупованих агресором українських територіях. З тими, кого ворог переслідує, кидає до в’язниць і вбиває за мову.

Прострілений російською кулею «Кобзар», на якому запеклася кров українського солдата, свідчення того, що Шевченко живий. Він був і є всюди, де були, є і будуть українці. Навіть, у найнесподіваніших місцях і навіть за найнеочікуваніших обставин.

ZIK, 9 березня

Президент присудив Шевченківські премії чотирьом лауреатам

Президент України Петро Порошенко сьогодні, 9 березня, присудив Шевченківські премії у 240 тис. грн кожна чотирьом лауреатам.

Під час урочистостей Порошенко подякував членам новоствореного Шевченківського комітету за роботу, яку вони провели, щоб визначити претендентів, повідомляє прес-служба Глави держави.

Першим премію отримав Іван Малкович за збірку «Подорожник з новими віршами». Порошенко подякував автору за працю, що підносить українське слово та українську книжку.

У номінації «Кіномистецтво» переміг режисер анімаційного кіно Степан Коваль.

«Фільм «Йшов трамвай № 9» першим в історії національного кінематографа здобув перемогу на Берлінському кінофестивалі. А багатосерійний мультиплікаційний фільм-лауреат «Моя країна – Україна» викликає абсолютно дивовижне почуття – сильне, потужне – любові до України», – зазначив Порошенко.

Говорячи про третього лауреата, Порошенко заявив: «Скульптора і художника Миколу Малишка називають сучасним класиком. Ваша унікальна дерев’яна скульптура доводить, що мистецтво і є тим дзеркалом самопізнання, котрого потребує людина. Хочу подякувати Вам і за пам’ятники, і за хрести-монументи видатним борцям за волю України».

Вручаючи четверту нагороду композитору зі Львова Богдані Фроляк, Порошенко підкреслив, що її твори є новим глибоким осмисленням поезії Великого Кобзаря, і вони – «справжнє явище в сучасній музиці».

ZIK, 9 березня

«В своїй хаті своя й правда, І сила, і воля», – соцмережі вибухнули віршами Шевченка

Соцмережі 9 березня не оминули увагою день народження видатного українського поета, письменника і художника Тараса Шевченка.

Багато користувачів цитують його вірші:

«В своїй хаті своя й правда,

І сила, і воля»

 

«І день іде, і ніч іде.

І голову схопивши в руки,

Дивуєшся, чому не йде

Апостол правди і науки!»

 

«Хто зневажає рідний край,

Той серцем немощний каліка…»

#Шевченко #Україна ‘І оживе добра слава, Слава України… Обніміться ж, брати мої, молю вас, благаю!’

‘Шевченко актуальний і на Майдані, і в АТО’ – письменник

Тарас Шевченко не є першим українським комуністом, борцем із панами, як це нав’язували у СРСР. Він не є мазепинцем, петлюрівцем і бандерівцем в одній іпостасі. Кобзар – це поет-бунтар, борець.

Про це в інтерв’ю Радіо Свобода розповів письменник Андрій Кокотюха.

‘Шевченко насамперед – національний поет, культурне надбання України. Як Роберт Бернс для Шотландії. Поет-бунтар і борець, який був проти соціальної несправедливості. Але із нього кожна політична система робить свого кумира. То він перший український комуніст, який закликав боротись проти пана. То тепер він перший мазепенець, бандерівець і петлюрівець. Це ж не правда, бо Шевченко самобутній і самодостатній. І саме тому відгук Кобзаря був таким сильним. Навіть тепер Шевченко у камуфляжі, у сучасному однострої, Шевченко на Майдані в касці й з пляшкою ‘коктейлю Молотова’ чи зі зброєю в АТО – це той Шевченко, до якого ми сьогодні повинні прагнути. Наш сучасник, співзвучний проблемам XXI століття’, – розповів Андрій Кокотюха, письменник.

Українці Криму планують зустрітись на день народження Тараса Шевченка. Організують вечорниці і читання творів Кобзаря.

ГАЗЕТА ПО-УКРАЇНСЬКИ, 9 березня

Націоналісти влаштували масову бійку з прихильниками Медведчука на могилі Шевченка

У День народження великого поета Тараса Шевченка на однойменній горі у Каневі активісти націоналістичних сил Черкащини побилися з представниками партії ‘Український вибір’, засновником якої є кум Володимира Путіна – Віктор Медведчук.

Як повідомляє місцеве видання ‘Про все’, близько 50 шанувальників ‘Українського вибору’ приїхали до могили Кобзаря, аби покласти квіти, однак не стали користуватися сходами, а об’їхали автобусом Тарасову гору з іншого боку та висадились з тильного боку музею. Побачивши такий крок з боку медведчуківців, активісти ‘Цивільного корпусу’ та ‘Свободи’, кинулись до автобуса та заблокували заїзд опонентів ‘живим ланцюгом’, вигукуючи ‘Геть!’, ‘Ганьба!’, ‘Геть московських окупантів!’.

Крім того, націоналісти із застосуванням фізичної сили не пропускали тих представників ‘Українського вибора’, які вийшли з автобуса та намагалися пробитися до меморіалу. Також лунали вимог негайно зупинитись та забратися геть. Ми заблокували захід проросійської, сепаратистської партії ‘Український вибір’ на Тарасову гору. Вони пояснили, що хочуть покласти квіти до могили. Але ми вважаємо, що подібні покидьки не мають права ступати на цю землю. Зараз йде війна в Україні, а вони своєю політикою підтримують російського окупанта, – прокоментував ситуацію активіст Євген Свиридов. Додамо, що після півгодинної штовханини та суперечок делегати проросійської партії все ж завантажились в автобус та виїхали з території Тарасової гори.

ЕКСПРЕС, 9 березня

СЬОГОДНІ – ДЕНЬ НАРОДЖЕННЯ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА