Пропозиції?

«Горнусь до тебе, Україно!» Таку назва мала концертна програма у виконанні народного артиста України, відомого співака, композитора та музиканта Павла Дворського, приурочена до Дня матері. Відбулася вона в культурному центрі «Los Pinos» міста Алькоркон у суботу, 7 травня. Цей концерт проходив у рамках турне артиста країнами Європи з нагоди 40-ліття його творчої діяльності.

Dvorskyj-1

Так-так, ось уже 40 років збігло від того часу, коли молодий Дворський уперше вийшов на сцену в складі популярного тоді вокально-інструментального ансамблю «Смерічка». Саме того колективу, де торували творчий шлях метри української естради Левко Дутківський, Василь Зінкевич, Назарій Яремчук, Віктор Морозов, Олег Шак, Орест Хома й інші.

З нашого досьє.

Павло ДВОРСЬКИЙ – відомий український естрадний співак (тенор) і 

композиторНародний артист України. Лауреат премій і фестивалів. Почесний громадянин міста Чернівці.

Народився 1 лютого 1953 року в селі Ленківці, Кельменецького району, Чернівецької області. З 1960 по 1970 рік навчався в Ленковецькій середній школі, яку закінчив із золотою медаллю. Одночасно із 1972 року навчався в Кельменецькій музичній школі. З 1971 по 1973 рік військова служба в Угорщині. З 1971 року навчався в Чернівецькому музичному училищі на трьох відділах одночасно: хорово-диригентському, народних інструментів (баян) та вокальному. 1976 року Дворський запрошений до ВІА «Смерічка». У 1979 році в репертуарі ансамблю з'явилися перші його пісні – «Стожари» та «Маки для сина». В 1985 році написав відомі хіти «Смерекова хата» та «Писанка». У 1989-му був третім у жанрі популярної музики на «Червоній руті» в Чернівцях. На початку 1990 року уряд до дня народження присвоїв Павлові звання заслуженого артиста України. 1994-го Дворського відзначено почесним званням народного артиста України. Указом Президента України у 2003 році за значний особистий внесок у збагачення української пісенної спадщини його нагороджено орденом «За заслуги» II ступеня.

Виступав як концертний співак, гастролював за кордоном (Італія, Португалія, США, Канада, Російська Федерація та ін.). Записав аудіо альбоми та компакт-диски: «Біла криниця»(1988), «Горнусь до тебе, Україно»(1993), «Товариство моє»(1994), «Автографи любові»(1996), « Забута ікона»(1999), «Будуймо храм»(1990,1999), «Буковинське танго»(1998), «Так починається кохання»(2002), «Молода мелодія»(2003), «Смерекова хата»(2004), «Щастя моє» (2007,2008), «Почуття»(1999), «Стожари»(1995), «Canzoni di passione» (2004). Пісні Павла Дворського виконують зірки української естради. У його  концертному репертуарі як співака і композитора понад 120 творів. Професійно грає на акордеоні, губній гармошці, трубі, баяні. Павло Дворський – майстер спорту України з настольного тенісу (2003 р.) Брав участь у турнірах в Україні, Росії, Молдові, Естонії.

На творчому вечорі «Я ще не все тобі сказав» до 60-річчя з дня народження Володимира Івасюка П. Дворський поділився своїми спогадами про першу зустріч з композитором: «Це був 1965 рік. Ми зустрілися на музичному конкурсі учнів музичних шкіл. Він виступав за Кіцманську музичну школу. Я виходив на сцену одразу після виступу Володі. Пригадую, я з великим баяном, виходячи на сцену, мало не збив його з ніг. Зачепив Володю ним, а він сказав: «Та куди ти поспішаєш? Ще встигнеш наспіватися…»

У 1995 році протягом кількох місяців разом з Володимиром Прокопиком та дуетом «Писанка» Дворський гастролював по США та Канаді. Але, очевидно, Бог підказав їм, що треба негайно повертатися додому. Отож, 29 червня вони прилетіли з Нью-Йорка і застали Назарія Яремчука ще живим. Упродовж години спілкувалися з ним. Це був останній день Назарієвого життя. Наступного дня Яремчук помер у Павла на очах…

Dvorskyj-2

Цей приїзд у країну фламенко став для Павла першим у його творчій біографії, хоча де тільки він не побував: Італії, США, Канаді, Росії, Австралії, Чехословаччині, Румунії, Австрії, Франції, Польщі, Лаосі, Індії. Його заслуги високо оцінила українська діаспора Канади та США, нагородивши «Лицарським Хрестом Слави» й рицарським орденом «Архістратиг Михаїл». Одначе Павло стверджує, що не в нагородах – справа, а в постійному творчому пошуку та визнанні публікою, включаючи найвіддаленіші села та містечка.

Звісно, що під час усього концерту в Алькорконі співак висловив чимало вдячних слів матерям. У цьому йому також допомагали його сини Павло та В’ячеслав, які приїхали разом з батьком. І, як і він, заслужили грандіозне визнання глядацької аудиторії.

Dvorskyj-3

Не лише за пісні, присвячені найріднішим особам: «Мамині очі», «Мама Марія», Дворські почули на свою адресу шквал оплесків, вигуки «Браво!», «Молодці!», «Дякуємо!», але й за добре відомі багатьом «Писанку», «Червону руту», «Стожари». Пісню «Ангели Майдану» (слова Богдана Пісного, музика Павла Дворського) зал слухав, стоячи, зі сльозами на очах. Зокрема, не могли не зворушити присутніх, викликаючи непрохану сльозу, такі рядки:

Горить свіча  і пам’яті сльоза,

Додолу з неї краплями стікає.

Земля рида, як плачуть небеса,

Майдан героїв, з почестю, ховає.

               Їх взяв Господь, щоб ангелом в раю,

               В його садах довічно проживати.

               Вони завжди залишаться в строю,

               Про них народ пісні буде співати.

Dvorskyj-4

Або візьмімо для прикладу славнозвісну «Смерекову хату». Не секрет, що у кожного композитора є така пісня, яка стає його своєрідною візитною карткою. Для Дутківського це – «Незрівнянний світ краси», для Івасюка – «Червона рута». А для Павла Дворського це, безперечно, «Смерекова хата». Її, звісно ж, дружно підспівував чи не весь зал:

Смерекова хата, батьківський поріг,
Смерекова хата – на крутій горі.
Як прийду до неї, коліном припаду,
Грудочку землі своєї до вуст прикладу.

Уже в інтерв’ю після програми (його ми запропонуємо вашій увазі незабаром) Павло-старший так звернувся до жінок-матерів: «Вам від Бога подяка. Ви – найкращі матері в світі, бо своїм дітям віддаєте тепло, ласку, любов, молитву. А мамина  молитва – найсильніша та наймиліша. Будьте здорові, ми вас любимо. Хай Бог благословить вас, ваших дітей, нашу рідну неньку-землю на добро, на щастя, на пресвітлу любов».

Dvorskyj-5

Ті, хто прийшов на концерт, отримали колосальний заряд бадьорості, наснаги, любові, доброти.

Dvorskyj-6

А після програми глядачі ще довго не відпускали гостей, беручи у них автографи та фотографуючись.

Dvorskyj-7

Як і висловлювали побажання, щоб Дворські знову завітали незабаром до Мадрида з новою концертною програмою.

Відрадно також, що концертну програму розпочинав нещодавно створений гурт «Мальви» у складі Нелі Гальчинської, Михайла Роздольського та Ярослава Калинця.

Dvorskyj-8

Для них надзвичайно почесно було брати участь у концерті такого відомого співака, і таким чином розпочинати своє творче сходження.

Любомир КАЛИНЕЦЬ.

ПРИСВЯТА МАТЕРЯМ ВІД ПАВЛА ДВОРСЬКОГО