Пропозиції?

Шуфрич на російському ТБ звинуватив Україну та Порошенка в ескалації вiйни на Донбасі

Народний депутат (фракція «Опозиційний блок») Нестор Шуфрич звинуватив українську владу в ескалації конфлікту на окупованому Донбасі та недотриманні Мінських угод.

Таку заяву Шуфрич зробив в ефірі російського пропагандистського каналу «Росія 24», відео цієї програми опубліковано на YouTube.

Нардеп заявив, що українська влада спекулює на темі війни і буде саботувати Мінські угоди, тому що не зацікавлена в мирному врегулюванні.

Шуфрич також сказав, що необхідно змусити президента України виконувати Мінські домовленості.

ZIK, 1лютого

Українському чемпіону світу погрожують за критику Путіна

Українському гросмейстеру Юрію Анікєєву, якого дискваліфікували на три роки за вишиванку і критику президента РФ Володимира Путіна, приходять погрози. Про це в коментарі expres.ua заявив тренер українця Анатолій Яценко.

‘Йому росіяни неофіційно казали: ‘Не даватимеш інтерв’ю про агресію Росії в Криму і на Донбасі; не розповідатимеш про підстави на чемпіонатах світу, гратимеш, і ніхто тебе не дискваліфікує’.

Але він відмовився від такої пропозиції. Він чесна людина, з іншими я не працюю. Як він може мовчати, коли на чемпіонат світу заявляють 20 росіян, і усі вони перекидають очки (спеціально програють. – Gazeta.ua) одному вибраному і таким чином штучно роблять його чемпіоном світу.

А нещодавно йому на Skype прийшла з Росії чітка погроза. Написали: ‘Ти добалакаєшся до того, що втратиш життя’. На нього тиснуть, залякують, і ми повинні допомогти йому вистояти в цій незрозумілій гібридній війні’, – розповів тренер.

Юрій Анікєєв здобув ‘бронзу’ чемпіонату Європи з шашок, який у жовтні проходив в Естонії. Також 2016 року Анікєєв у складі збірної України виграв командний чемпіонат світу з шашок.

Держдеп США відреагував на загострення на Донбасі

Сполучені Штати стурбовані сплеском насильства на Донбасі в районі Авдіївки-Ясинуватої. Про це заявив речник Державного департаменту США Марк Тонер.

‘Бойові дії призвели до десятка втрат серед українських військових і десяти цивільних жертв. Також без води, тепла та електрики залишилися 17 тисяч жителів, зокрема 2500 дітей’, – йдеться в заяві.

ОБСЄ фіксує застосування важкої артилерії та іншого забороненого озброєння, додали в американському Держдепі.

‘Щоб уникнути більшої гуманітарної кризи, ми закликаємо до негайного постійного припинення вогню і повного безперешкодного доступу спостерігачів ОБСЄ. США підтримують повну імплементацію Мінських угод‘, – зазначено в повідомленні.

О 07:00 у середу в районі Авдіївки окупанти групою 30 осіб здійснили чергову спробу штурму. Противника зупинили, однак бій триває.

Уночі під Авдіївкою загинув український військовий. Ще 9 бійців травмовані та стільки ж поранені.

Росія анексувала Крим у березні 2014-го. Влітку того ж року збройні сили РФ почали брати пряму участь у бойових діях проти Збройних сил України на Донбасі.

Мінські угоди лідери Німеччини, Франції, України та Росії погодили в лютому 2015-го. Документ передбачає відновлення повного контролю України над кордоном і виведення з Донбасу ‘всіх іноземних військових формувань’.

В ЄС заявляють про ‘опір реформам’ в Україні

В Європейському Союзі спостерігатимуть за просуванням реформи системи охорони здоров’я, яку проводить в. о. міністра Уляна Супрун.

Про це заявив голова представництва ЄС Хьюг Мінгареллі.

‘Існує великий опір проти реформи і проти швидких дій, запропонованих керівництвом Міністерства охорони здоров’я. Я дуже ціную рішучість в. о. міністра Супрун в проведенні цієї найважливішої реформи, так необхідної громадянам, і на яку вони заслуговують. ЄС стежитиме з великою увагою за її розвитком’, – сказав чиновник.

На його думку, реформа передусім повинна просунутися у фінансуванні первинної медико-санітарної допомоги, в сфері закупівель, громадської охорони здоров’я та стаціонарної допомоги.

Посол ЄС також зауважив, що витрати України на охорону здоров’я сьогодні значно вищі середнього світового показника для країн, які перебувають на тому ж рівні доходу. Але результат – більш ніж на 10 років коротша тривалість життя, що на його думку вказує на термінову необхідність реформування системи.

Це повинно бути одним із пріоритетів уряду: впоратися з цією проблемою прозоро, користуючись всією наявною міжнародною практикою і за участі провідних фахівців у цій галузі’, – сказав посол.

Раніше у МОЗ заявляли про тиск через передачу всіх закупівель ліків міжнародним організаціям.

27 липня 2016 року Кабмін призначив волонтерку Уляну Супрун на посаду виконувача обов’язків глави МОЗу. Супрун за фахом – лікар. Народилася у США. За походженням – українка. Із чоловіком Марком Супруном під час Революції гідності переїхали в Україну.

ГАЗЕТА ПО-УКРАЇНСЬКИ, 1 лютого

Назвали свіжу цифру підтримки українцями НАТО

Якби в Україні відбувся референдум, то 75% громадян проголосували б ‘за’ приєднання до НАТО. Про це заявила директор Фонду ‘Демократичні ініціативи’ ім. Ілька Кучеріва Ірина Бекешкіна.

‘Заява президента про референдум – це правильне рішення. Це спосіб певного тиску на наших західних партнерів – що Україна відчуває свою близькість до НАТО і що НАТО треба активніше співпрацювати з Україною. Тому що всі соціологічні опитування показують: якщо такий референдум відбудеться, його виграють. Причому з досить солідним рахунком. Вступ України до НАТО зараз підтримує половина населення. Приблизно відсотків тридцять не підтримує. Але якщо говорити про референдум, то там рахунок ‘за’ – 75 відсотків за нашими опитуваннями’, – сказала експерт.

Вона додала: «Ті, хто проти членства в НАТО, на цей референдум просто не підуть. А серед тих, хто підуть, прихильників альянсу ‘зашкалює за 90%, бо вони активні, з ентузіазмом підуть і проголосують».

Реально питання членства в організації перед Україною зараз не стоїть, зауважила Бекешкіна.

‘Просто тому, що це суперечить статуту альянсу – ми зараз країна, яка воює, хоча офіційно у нас АТО. По-друге, навіть якби щось змінилося в статуті, країни НАТО не досягли б у цьому питанні консенсусу, що є обов’язковим за ухвалення рішення’, – пояснила соціолог.

‘Але демонстрація позитивного ставлення нашого населення до НАТО дуже важлива’, – заявила експерт.

Президент Петро Порошенко планує провести референдум щодо членства України в НАТО. Про це він сказав у інтерв’ю німецькому виданню Berliner Morgenрost.

Українці мають право на повстання – перший генпрокурор України

Український народ має право на повстання, якщо влада в країні узурпується. Для цього є всі законні підстави. Про це розповів перший генпрокурор України Віктор Шишкін під час IV Бандерівських читань.

‘Той, хто отримав владу, може узурпувати її. Свого часу так зробили Гітлер та Мусоліні. Більшовики ж владу не узурпували, а взяли силою. В нас владу захопив Віктор Янукович і його оточення. Він змінив конституційний лад України в неконституційний спосіб. У такому випадку в народу є два шляхи: змиритися або боротись. У тому числі і через повстання.

В Декларації прав людей від 1948 року написано: ‘Влада повинна толерантно ставитись до народу, який передав управління їй. Якщо ти цього не можеш робити — тоді не виключено, що народ вдасться до такого способу боротьби з тобою, як повстання’. Це міжнародний документ, який є чинним за нашою Конституцією. Україна пройшла чотири таких повстання. Три з них мали незбройний спротив — Революція на граніті, акції ‘Україна без Кучми’ і помаранчева революція. Були силові зіткнення, але без зброї. А вже четверта – Революція гідності — стала збройним зіткненням. Тому що стріляли не тільки в нас, але стріляли і ми в них. Таким чином ми пережили вже різні форми повстань. І всі вони були законними’, – каже Віктор Шишкін.

ГАЗЕТА ПО-УКРАЇНСЬКИ, 3 лютого

‘Досить жалітися. Хочу стати військовим і захищати Україну’ – школяр з Авдіївки

‘Ходимо в школу, навіть якщо обстріли. Я раніше в цій школі вчився, але після обстрілів нас перевели’ , – розповідає 14 річний житель Авдіївки Ілля Устюжанін. Хлопець вийшов вигуляти собаку в центрі міста у дворі своєї колішньої школи, яка зараз слугує складом гуманітарної допомоги. За словами Іллі до обстрілів в останні кілька днів уже звикли.

‘Найстрашніше було рік тому. Ми з хлопцями пішли грати в футбол. Свист, вибух, порох, все як у тумані. Ми побачили хлопця в крові, потрапив осколок. Він вижив. Але тоді я по-справжньому дуже злякався’ – згадує події минулого року 8-класник.

‘Газ є. Нещодавно відключили воду, це тому, що немає електрики», – каже.

Улюбленими предметами в школі вважає географію та українську мову, але після з акінчення 9 класу планує стати військовим.

‘Хочу після 9-го класу піти вчитися в ліцей Богуна (Київський військовий ліцей імені Івана Богуна – Gazeta.ua). Піду захищати Україну. Якщо всі будуть так сидіти в Авдіївці, як зараз, то нічого не зміниться. Треба щось робити. Тоді будуть зміни’ – каже на прощання.

ГАЗЕТА ПО-УКРАЇНСЬКИ, 4 лютого

Пекло війни: Тиждень обстрілів Авдіївки в цифрах і фактах

Протягом останніх п’яти днів з Авдіївки на Донеччині, яку постійно обстрілюють бойовики, добровільно евакуювали 248 людей, серед яких 118 дітей. Загалом у місті нині живе близько 16 тисяч жителів. Про це йдеться у репортажі ТСН.

«Сьогодні у першій половині дня ми вивезли із Авдіївки 24 людини (10 дітей, 14 дорослих). Ці люди розміщені переважно в санаторіях «Святі Гори», «Смарагдове містечко» та «Перлина Донеччини», – написав у Facebook голова Донецької обласної військово-цивільної адміністрації Павло Жебрівський.

Протягом тижня лікарі надали допомогу 675 людям. Серед них із пораненнями після обстрілів звернулися четверо.

«Лікарня забезпечена усіми необхідними ліками, енергоживлення лікарні забезпечують потужні генератори. В Авдіївці в штатному режимі працюють управління казначейства, «Укрпошта», лікарня, поліція, каналізаційно-насосна станція, фільтрувальна станція. Вчора у місті працювали дві школи – №7 та №1, і в них навчалося 228 дітей. У понеділок, по можливості, запустимо й інші школи та дитячі садки. Школи та дитячі установи міста забезпечені бомбосховищами. ДСНС підключила 24 пересувні електрогенератори біля усіх соціально значимих об’єктів Авдіївки. У місті працює 11 пунктів обігріву населення», – уточнив Жебрівський.

Освітлення в Авдіївці досі немає, бо бойовики постійно обстрілюють місто – проводити ремонтні роботи небезпечно для життя.

«Сьогодні електромонтажники разом із службовцями ДСНС знову виходили на місце пориву ЛЕП, щоб відновити електропостачання для Авдіївки. Було виявлено два пориви лінії електропередач. Монтажники обленерго підготувались до ремонту, але коли один із них піднявся на опору ЛЕП, російські наймити, незважаючи на гарантії припинення вогню, відкрили по ньому стрілянину. На щастя, монтажник не отримав поранень, але ремонтні роботи довелось припинити і о 14:45 бригада вимушена була повернутися назад. Готуємось завтра знову вийти на ремонт ЛЕП», – уточнив Жебрівський.

Зазначимо, що протягом останніх п’яти днів бойовики випустили по позиціях українських військових біля Авдіївки та самому місту 7,5 тисячі боєприпасів (345 тонн). А це – як вісім заповнених залізничних вагонів.

ZIK, 5 лютого

Скрипалька зіграла гімн під прицілом терористів

Користувачів мережі вразила скрипалька Марина Бондас. Вона зіграла гімн України в одній із напівзруйнованих будівель Авдіївки, навпроти позицій бойовиків ДНР. Про це у Facebook повідомила кореспондент DW і Die Tageszeitung Анастасія Магазова.

‘Сподіваюся, цю скрипку сьогодні почули всі. Особливо ті, хто на горизонті’, — написала вона, поділившись відео.

Державні інститути ‘кришують’ торгівлю з окупантом – Сироїд

Міністерство з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб і Служба безпеки захищають торговельні схеми з окупованими територіями Донбасу.

Про це сказала віце-спікер Оксана Сироїд в інтерв’ю Gazeta.ua.

‘Учасники блокади показали, що це деревина, порох, запчастини до зброї. Показали українські й російські вагони, які ходять туди-сюди. Що Укрзалізниця підвозить озброєння, яке фактично використовують проти українських солдат. Виявилось, що ні один державний інститут взагалі не спроможний на це зреагувати. Натомість Міністерство з питань окупованих територій і СБУ є частиною цієї схеми. І захищають її’, – сказала Сироїд.

Вона підкреслила, що люди відчувають загрозу від торгівлі з так званими ЛНР і ДНР. Намагаються захистити Україну від торгівлі наркотиками, збройної загрози, енергетичної залежності.

‘Треба було будувати сильнішу енергетику тут, нарощувати видобуток вугілля на контрольованих територіях. А ми навпаки його зменшували на контрольованих територіях і нарощували постачання з окупованих. Це наслідок того, що не сформульована відповідальність Росії… З іншого боку були активні дії, спрямовані на збагачення конкретних людей’, – зазначила Сироїд.

25 січня ветерани АТО оголосили торгову блокаду окупованих районів Донбасу. Заблокували залізницю на кількох напрямках.

Прокуратура відкрила кримінальне провадження за фактом перекриття залізниці.

ГАЗЕТА ПО-УКРАЇНСЬКИ, 5 січня

Події відслідковує Квітка ЛЮБЧЕНКО.

ПОДІЇ МИНУЛОГО ТИЖНЯ У ФАКТАХ І КОМЕНТАРЯХ