Пропозиції?

Не дуже погрішимо проти істини, коли скажемо, що фактично випала з поля зору української громадськості досить важлива дата – 130-та роковина з дня уродин блаженного священномученика Миколая  Чарнецького (попередні публікації про нього на сторінках нашого сайту дивіться тут). Проте не забули владику в його рідному селі. Власне, туди і маємо на меті перенести вас, шановні читачі, в просторі та часі. Отож…

Село Семаківці, Городенківського району, Івано-Франківської області. 14 грудня, неділя. Сільський Будинок культури. Тут у день народження ісповідника віри відбулася святочна академія під назвою «Блаженний Миколай – посеред нас». Її ініціаторами стали парох храму священномученика М. Чарнецького, а заодно завідатель Чернелицького деканату Коломийсько-Чернівецької єпархії УГКЦ отець Василь Скрипка, вчителі Семаківської загальноосвітньої школи та працівники культурного закладу, в стінах якого відбувався захід. Під його ж склепіннями цього вечора лунали зворушливі та щирі слова пошани, адресовані славному землякові присутніх, який своїм подвижництвом прославив рідне село на всі усюди. Звичайно ж, декламувалися вірші, виконувалися пісні. А наприкінці було продемонстровано хронікально-документальну стрічку «Дорога праведника». Одначе нехай краще про перебіг академії розкажуть світлини.

Akademija-1 Akademija-2 Akademija-3
Akademija-4 Akademija-5 Akademija-6

Цілком закономірне запитання може прозвучати з уст наших трудових мігрантів: чому така прискіплива увага з нашого боку до цього невеличкого прикарпатського села, нехай і прославленного єпископом-ісповідником? «Скринька» ж відкривається просто.

У Квітну неділю 2013 року в українській греко-католицькій парохії Благовіщення іспанської столиці на Аргуелєсі було проведено збірку на потреби храму Миколая Чарнецького, що тоді добудовувася в Семаківцях. Проте в силу різних обставин (незавершене будівницто та непосвячення; деяка невизначеність з подарунком: гроші чи євхаристійний набір, до якого входять потир (чаша для причастя), дискос (блюдце), копіє (двосічний ніж з трикутним лезом), звіздниця, тарелі, ковші, покрівці; далека відстань і спосіб передачі й таке інше) зібрані кошти наразі не вдалося спрямувати за призначенням. Одначе, як поінформував завідатель мадридської капеланії отець Іван Липка, незабаром це богоугодне діло вдасться довести до логічного завершення. Між обома священиками налагодилося листування, тому подарунок від вірян-заробітчан буде обов’язково доставлено в рідне село блаженного Миколая і передано в храм його імені. Більше того: зв’язки, що встановилися поміж двома парохіями, на цьому не перервуться, а матимуть продовження.

Витає ідея проведення прощі в Семаківці влітку цього року, коли багато хто з нас від’їжджає в рідні краї на вакації. Навіть конкретна дата обговорюється – 16 серпня. Справа лише за організаційними моментами, які з Божою допомогою буде полагоджено.

А до того часу деякі проблеми потрібно виріщити і сільській раді, і Городенківській райдержадміністрації, які не повинні стояти осторонь вшанування владики Чарнецького (зауважимо, що в селі є ще й  інший храм: Вознесіння Господнього, який належить Українській Православній Церкві Київського патріархату). Варто подбати про встановлення на під’їзді як до села, так і до райцентру відповідних інформаційних щитів чи навіть білбордів про священномученика-земляка. Наразі лише один такий щит височить поруч з роздоріжжям доріг на Семаківці та Устечко, якщо їхати з Городенки в сторону Тернопілля.

Shchyt-1

Shchyt-2
Фото Михайла Павлюка

Було б чудово також, якби вдалося заасфальтувати невеличкий клаптик дороги (приблизно кілометр-півтора) від наступної «розвилки», де розгалужуються дороги на Семаківці, Устечко та Поточище, а далі повз новозбудовану церкву з’єднати її зі шляхом на Чернелицю, що пролягає через село. Зрештою і його не завадило б підлатати бодай ямковим методом. А потім і про відповідну інфраструктуру потрібно подумати. Адже і їжакові зрозуміло, що в Семаківці невдовзі ринуть усе більші й більші потоки прочан, яких притягуватиме блаженномученик.

З цього приводу висловимо сподівання, що новопризначений голова Городенківської райдержадміністрації Василь Буджак, офіційне представлення котрого відбулося 26 січня (указ Президента України Петра Порошенка від 24 січня 2015 року) швидко ввійде в курс справ і приділить Семаківцям значно більше уваги, ніж його попередники.

А нам залишилося нагадати, що торік наприкінці червня єпарх Коломийсько-Чернівецький владика Василь Івасюк посвятив новозбудований храм Миколая Чарнецького у Семаківцях, на який ви, шановні читачі, маєте змогу глянути вже зараз.

Hram-1 Hram-2 Hram-3
Hram-4 Hram-5 Hram-6

Додамо, що монахи-редемптористи (Чин Найсвятішого Ізбавителя) передали туди частинку мощей ісповідника віри, які зберігаються в раці (скриньці для мощей) на тетраподі (мистецьки прикрашеному столі, що стоїть у центрі храму перед царськими воротами). То ж тепер до його родинного села відкрита пряма дорога для численних паломників. 

Moshchi

Калина МИРСЬКА.

Підводячи підсумки року минулого / ЮВІЛЕЙ, ПРО ЯКИЙ ВАРТО НАГАДАТИ І ЙОГО ПРОЕКЦІЯ НА УКРАЇНЦІВ МАДРИДА