Пропозиції?

Буквально нещодавно серед деяких наших заробітчан, які вилітали зі столичного аеропорту «Бориспіль» до Мадрида зчинився справжній переполох. Справа в тому, що наші митні служби відмовлялися пускати їх на борт повітряних лайнерів, що належать авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» (МАУ).

 

Мотивацією до таких дій була буцімто інструкція іспанської сторони про недопуск на літаки осіб з продовженими паспортами старого зразка. Можете уявити який жах, розпач, паніка огортали наших заробітчан. Ще б пак, адже дехто з них поспішав на роботу. А тут: гальма – «приїхали греки, привезли цитрину»!

 

Потрібно було терміново вирішувати проблему отримання нового паспорта. А це, звісно, якщо вдатися до пришвидшеного варіанту, влітаєш у добрячу копієчку. Не кажемо вже про зрушені нерви, переживання і т.п.

 

Щоб розставити всі крапки над «і», я вирішив детальніше розпитати про це непорозуміння в українському консульстві в Мадриді. Зателефонувавши місяць тому, довідався, що проблема дійсно існує. Особа жіночої статі пояснила, що зі «старими» продовженими паспортами на літаки, що беруть курс із Києва на Мадрид, дійсно не пропускають. При цьому зіслалася на повідомлення, яке «висить» на сайті посольства. Мовляв, там усе чітко чорним по білому написано.

 

Мушу зауважити, що з першої спроби так і не розшукав це оголошення. Аж після другого разу, коли пощастило поспілкуватися зі самим консулом Олександром Дзьомою, таки натрапив на нього. Але «попотіти» все ж довелося, перш ніж знайшов його в розділі «Консульські питання» у графі «Поради подорожуючим». Не заперечую того факту, що є штурпаком у компютерних питаннях, отож мені складно користуватися такою технікою. Проте чи всі вже такі мудрагелики і «специ»? Сумніваюся. Але не про це мова, зрештою.

 

Олександр Васильович пояснив, що до недавнього часу діяв закон «Про порядок виїзду з України і вїзду в Україну громадян України», запроваджений 21 січня 1994 року. У ньому вказувалося: «Паспорт громадянина України для виїзду за кордон оформляється на період до десяти років з можливістю продовження на такий же термін. Продовження терміну дії паспорта провадиться у порядку, встановленому для оформлення його видачі».

 

Два слова дозволю собі щодо технічної сторони оформлення продовження дії головного документа. Назвати його офіційним чи щось у тому роді – направду, язик не повертається. Швидше: анекдот або «порнографія». Памятаєте той «нещасний» напис, зроблений від руки, на першій сторінці паспорта? Добре, якщо почерк зрозумілий, а не кострубатий: як курка лапою. Тому аж жаль було митників, скажімо, Німеччини (Франкфурт, Мюнхен, Дюссельдорф), Голландії (Амстердам) чи Італії (Рим, Мілан), які намагалися розгледіти, що ж там написано. Від цього виникали і проблеми. Дехто із заробітчан розповідав, що у Франції (Париж), через яку мандрували транзитом, через цей казус не дозволяли продовжувати політ.

Скажіть на милість: невже не можна було додуматися, щоб виготовити бодай якийсь примітивний штампик для цієї потреби? Щоб жодних питань не виникало, щоб було все однаково, до чого не придерешся. Щоб не насміхалися над нами у Європі. Як скажімо, у Польщі, коли я перетинав кордон. Поляки аж зуби скалили, оглядаючи той напис. Що тут скажеш? Лише те, що за державу образливо…

 

Та повернімося до раніше означеної проблеми. Діяв собі той закон та й діяв, аж доки не зявилася поправка до нього. Власне, через яку і застопорився виліт нашого люду до Іспанії. Процитувати її варто повністю.             

 

«ЗМІНИ ПРАВИЛ ДЛЯ ГРОМАДЯН ТРЕТІХ ДЕРЖАВ

26 червня 2013 року Радою ЄС були схвалені технічні зміни до Кодексу Шенгенських кордонів, які набрали чинності 19 липня 2013 року, за виключенням окремих положень.

 

Зазначені зміни, серед іншого, доповнюють статтю 5 Кодексу положеннями, які передбачають нові вимоги щодо дійсності проїзних документів при в’їзді до країн ЄС громадян третіх держав, а саме: «проїзний документ повинен бути виданий не раніше, ніж протягом останніх 10 років»!

 

За інформацією відповідних органів держав-членів ЄС, прикордонні служби більшості країн при виїзді за межі ЄС пропускатимуть громадян третіх держав, які користуються паспортними документами з продовженим терміном дії, проте попереджатимуть про неможливість повторного в’їзду за такими документами!

 

З метою уникнення ускладнень під час подорожей країнами ЄС рекомендується громадянам України – власникам закордонних паспортів, термін дії яких подовжено, подавати відповідний пакет документів для оформлення нового паспорта громадянина України для виїзду за кордон».

 

Ще одна деталь. Не всі країни звернули увагу на це нововведення. А ось іспанці виявилися скрупульозними. І якщо в серпні-вересні ще ніяких перепон не виникало, то в листопаді-грудні вони з’явилися.

 

Проте… Як запевняє консул Олександр Дзьома, до 1 березня 2014 року ще можна вилетіти з Києва до Мадрида за паспортами старого зразка. Про це йому вдалося особисто домовитися з відповідними іспанськими службами. Інструкція від них уже спрямована в МАУ. Отож наразі проблему знято. А далі? А далі необхідно просто оформляти новий паспорт.

 

І на завершення. Дозвольте нагадати, що раніше проводилися зустрічі працівників консульства в стінах української парохії Благовіщення іспанської столиці (метро Аргуелєс), на яких обговорювалися животрепетні питання, пов’язані з роботою цього дипломатичного закладу. Все ж більше заробітчан можна поінформувати про злободенне, відповісти на запитання. То чи не пора відновити цю ініціативу?..

 

Любомир КАЛИНЕЦЬ. 

Актуальна тема / ЛІТАЙТЕ ДО ІСПАНІЇ З МАУ! АЛЕ З ВЕЛИКОЮ ОГЛЯДКОЮ…